تبلیغات
کانون خیریه سلامت رفتار سپینود دانشگاه علوم پزشکی تبریز - نیکی کردن برای سلامتی مفید است
 

نیکی کردن برای سلامتی مفید است

مهربانی به صفتی کمیاب تبدیل شده است؛ ویژگی که برای آن ارزش خیلی زیادی قائل هستیم. اما آیا می دانید که نیکی کردن سبب می شود احساس خوبی در شما به وجود آید و حتی با این عمل در حق خودتان خوبی مـی کنید؟ عجیبه نه؟ جالب است بدانیدکه مهربانی به مرور زمان چقدر بار معنایی تحقیرآمیزی به خود گرفته است. وقتی می گوییم" او آدم مهربانی است"، در واقع می توان مـتـرادف هـایـی چـون "هالو"، "ضعیف"، "بدون قاطعیت" یا حتی "فاقد ذکاوت" و"عاری از حس انتقادی" را برداشت کرد. با این حال نیکی کردن بدون ریا و تظاهر و بدون هیچ چشمداشتی، بـزرگ تـریـن فـضـیلت به شمار می رود. این فضیلت حتی می تواند شما را سالم و سرحال نگه دارد. به همین دلیل تا جایی که می توانید نیکی کنید.
● مهربانی همان خوشبختی است
بنا به تحقیقی که در ژاپن روی ۱۷۵ نفر انجام شده، پرسشنامه هایی را در اختیار افراد قرار دادند تا از این طریق به دقت بسنجند که نیکی کردن تا چه اندازه ای در انگیزه، رفتار و زندگی روزانه آنان نقش دارد. در عین حال ، از شرکت کنندگان خواسته شد تا ۱۰ واقعه ای که اخیرا احساس عمیقی در آنان به وجود آورده و منبع استرس و یا برعکس، شادی بوده است را توصیف کنند. در آخر، برداشت شخصی این افراد از خوشبختی به کمک مقیاسی که در نظر گرفته بودند ارزیابی شد و براساس آن مقیاس، افراد را به دو گروه تقسیم کردند؛ گروه اول شامل ۸۱ نفری می شد که احساس خوشبختی می کردند و در گروه دوم ۹۴ نفر قرار داشتند که کمتر از گروه اول احساس خوشبختی می کردند. نتیجه به دست آمده حاکی از آن است که افرادی که در زندگی روزانه شان مهربان تر هستند و انگیزه، رفتار و عملکرد آنها بر پایه مـهـربـانـی و عـطـوفـت اسـت، هـمـان افرادی می باشند که خود را خوشبخت تر از دیگران می دانند. این افراد همچنین وقایع شادی آور بیشتری را در زندگی تجربه می کنند. از این رو نیکی و محبت نه تنها برای اطرافیان خوشایند است بلکه برای خود فرد نیز منبع نشاط است.
● داروی ضد استرس
مطالعات متعدد در این زمینه حاکی از آن است که محبت اثرات مثبتی برتولید سروتونین در مغز دارد. سروتونین، ناقل شیمیایی است که احساسات را متعادل کرده و کمبود آن موجب اضطراب، تشویش و افسردگی می شود. نقش اکثر داروهای ضد استرس این است که به طور شیمیایی موجب تحریک و تولید سروتونین می شوند تا علائم اندوه و دلتنگی را فرونشانند. دکتر وین دیر روانشناس و مولف کتاب " قدرت نیت" خاطر نشان می کند که عمل نیک هر چند ساده، نه تنها در فرد نیکوکار بلکه در شخص ذی نفع نیز موجب تحریک و تولید سروتونین می شود. نکته جالب تر آن است که همین پدیده در مغز اطرافیان و افرادی که شاهد عمل نیک هستند نیز روی می دهد. زمانی که نیکی می کنید در حقیقت در حق خودتان خوبی می کنید. محبت و از خودگذشتگی موجب آرامش ذهن و مایه خشنودی است. زمانی که خود را نسبت به دیگران، با محبت، خیرخواه و دست و دلباز نشان می دهید، لذت خاصی به شما دست می دهد. این در حالی است که لذت و خوشی موجب کاهش ترشح کورتیزول یکی از هورمون های استرس می شود. از این گذشته، به همین دلیل است که هانس سلی متخصص غدد و پیشگام در شرح پدیده استرس، نیکی کردن را سفارش کرده و از آن به "از خودگذشتگی خودخواهانه " یاد می کند. به عبارتی دیگر، برای آنکه احساس خوبی داشته باشید، عمل نیک انجام دهید.
● بهترین اعتماد به نفس
از نظر منطقی، چنانچه مهربانی موجب خوشحالی بیشتر ما شود و از افسردگی و استرس مان بکاهد، همچنین باید سبب شود تا قضاوت بهتری در مورد خودمان داشته باشیم. برایپی بردن به درستی این موضوع، سونیا لیوبومیرسکی روانشناس دانشگاه استنفورد، دانشجویان را بهدو گروه تقسیم کرد و از نیمی از آنان خواست تا به مدت ۱۰هفته، اعمال نیکی چون احترام گذاشتن به دیگران، کمک کردن در شستن ظرف ها و غیره را انجام دهند. در آخر هفته مشخص شد افرادی که به طور مرتب اعمال نیک انجام داده بودند در مقایسه با افرادی که هیچ عمل نیکی از آنان سر نزده بود، خلق و خوی بهتر و بهترین تصویر را از خود در ذهن داشتند.
● مراقب مهربانی های کاذب باشید!
یکـی از استـادان دانشگـاه فـرنچفـورت، واکنش ۴ هزار نفر از اپراتورهایی که در یک مرکز تـلـفــن مشغـول بـه کـار بـودنـد را طـی ۲سـال مورد مطالعه قرار داد. آن دسته از اپراتورهایی که مجبور بودند به هر مخاطبی با مهربانی پاسخگو باشند، بعد از کار، استرس بیشتری داشتند، ضربان قلبشان تا مدت زمان زیادی تند می زد و احـتـمـال افـسردگی در آنان بیشتر بود. از این حکایت می توان چنین نتیجه گیری کرد که مهربانی خوب است اما تظاهر به مهربانی، برای سلامتی زیان آور است.
نوشته شده در تاریخ جمعه بیستم آبانماه سال 1390 توسط محمد مظفری
|تمامی حقوق این وبلاگ برای كانون سپینود محفوظ است|