تبلیغات
کانون خیریه سلامت رفتار سپینود دانشگاه علوم پزشکی تبریز - سرطان دهانه رحم
 

Cervix یا دهانه رحم به محل ابتدایی قبل از جسم رحم گفته می­شود که به عنوان مانع و سد در برابر ورودی رحم عمل می­کند[1] سرطان مهاجم دهانه رحم که به سرطان نزدیکی معروف است دومین سرطان شایع در بین زنان سراسر جهان پس از سرطان پستان و پنجمین سرطان کشنده زنان است. سرطان شایع­ترین سرطان در زنان کشورهای در حال توسعه است. هر سال از هر 123 زن یک نفر گرفتار می­شود و از هر 100 هزار زن 9 نفر از آن می­میرند به طور متوسط این سرطان %10 تمام سرطان­های زنان را تشکیل می­دهد. [2]

به طور متوسط میزان بقا 5 ساله سرطان دهانه رحم بعد از تشخیص %72 است ولی برای سرطانهایی که به طور موضعی و به موقع تشخیص داده می­شوند به %100 می­رسد. [3]

سیر بیماری:

در مراحل اولیه، سرطان دهانه رحم به صورت تغییر شکل و اندازه سلولهای پوششی محل مشخص می­شود این تغییرها زودرس را می­توان با آزمون پاپ به آسانی کشف کرد. آزمون پاپ گردآوری و تجزیه و تحلیل نمونه­های کوچکی از سلولهای دهانه رحم و جسم رحم است.

از جمله علائم مربوط به سرطان دهانه رحم خونریزی و ترشحات غیرطبیعی می­باشد که ممکن است تنها در مراحل پیشرفته ایجاد گردند درد در هنگام نزدیکی جنسی نیز می­تواند از علایم دیگر سرطان دهانه رحم باشد.(3)

اپیدمیولوژی

بروز سرطان دهانه رحم تا 45 سالگی افزایش می­یابد و بین 45 و 55 سالگی به اوج می­رسد. زنان با سطح تحصیلات و وضع اقتصادی اجتماعی پایین­تر در خطر زیادتر سرطان دهانه رحم هستند.(3)

در 50 سال گذشته در کشورهای توسعه یافته میزان بروز و مرگ سرطان مهاجم دهانه رحم به طور پیوسته در حال کاهش بوده است که دلیل آن وجود برنامه­های غربالگری پاپ اسمیر و کاهش میزان­های بارری در چهار دهه گذشته است. (3)

عوامل خطر:

عوامل خطر سرطان دهانه رحم به ترتیب شدت ارتباط شامل: آلودگی با ویروس پاپیلوهای انسانی نوع 16 و 18، وجود شرکای جنسی متعدد و رفتارهای جنسی پر خطر، سن کم زنان و نخستین نزدیکی جنسی، سابقه بیماریهای دیگر آمیزشی، مصرف دخانیات به خصوص سیگار می­باشد.

استفاده از روش­های پیشگیری از بارداری با ایجاد مانع توسط کاندوم و دیافراگم و مصرف غذاهای حاوی ویتامین­های c و بتاکاروتن می­توانند نقش پیش گیرانه در سرطان دهانه رحم داشته باشد.

پیشگیری و کنترل:

تغییر چندین رفتار، خطر سرطان دهانه رحم را کم خواهد کرد این رفتارها عبارتند از: محدودسازی تعدد شرکای جنسی، تاخیر نخستین نزدیکی جنسی تا سنین بالاتر، پرهیز از ابتلا به بیماریهای آمیزشی، عدم استعمال سیگار و دخانیات، استفاده از روش­های پیشگیری از بارداری با ایجاد مانع و استفاده از واکسن ویروسی پاپیلوهای انسانی در مناطق با شیوع بالای این سرطان

تشخیص:

بهترین راه تشخیص به موقع و غربالگری سرطان دهانه رحم انجام سالانه آزمون پاپ اسمیر می­باشد که باید از سن شروع فعالیت جنسی آغاز شده و سالانه انجام گیرد که پس از وجود 2 نتیجه منفی پی در پی به فاصله 1 سال، این تست تا سن 69 سالگی هر سه سال یکبار انجام می­شود. طی این آزمون وجود تغییر شکل سلولهای محل که اولین مرحله ایجاد سرطان می­باشد به موقع تشخیص داده شده و تحت درمان قرار می­گیرد.

درمان:

بر حسب اینکه بیماری در چه مرحله­ای تشخیص داده می­شود، درمان مناسب ارائه می­گردد در صورتی که سرطان دهانه رحم در مرحله موضعی و توسط پاپ غیرتشخیص داده شود می­توان از سر، درمانی یا تخریب سلولها با حرارت شدید و یا جراحی موضعی به منظور درمان قطعی استفاده کرد.

در زنان با سرطان پیشرفته، آزمونهای بیشتری برای تعیین مرحله بیماری ضروری است و درمان براساس میزان پیشرفت بیماری به صورت جراحی یا پرتو درمانی و یا هر دو ارائه می­گردد ولی به عواملی نظیر سن بیمار، تمایل بیمار برای حفظ باروری و سایر شرایط پزشکی بستگی دارد.[1]- پاتولوژی رابینز- جلد ا

[2]- Amcan canc scty canc stcsا0اا

[3]-اپیدمیولوژی بیماریهای شایع در ایران دکتر عزیزی، جانقربانی، حاتمی ویراست 3+ انتشارات خسروی

نوشته شده در تاریخ یکشنبه بیستم آذرماه سال 1390 توسط محمد مظفری
|تمامی حقوق این وبلاگ برای كانون سپینود محفوظ است|