تبلیغات
کانون خیریه سلامت رفتار سپینود دانشگاه علوم پزشکی تبریز - سرطان پروستات
 

سرطان پروستات شایع­ترین سرطان احشایی در مردان است و دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در مردان مسن­تر از 50 سال بود که تنها بعد از سرطان ریه قرار دارد. سرطان پروستات، بیماری مردان مسن­تر است و ارج بروز آن بین 65 و 75 سال است. سرطان مخفی پروستات حتی از مواردی که از نظر بالینی واضح و آشکار هستن، شایع­تر بوده و بروز کلی آنها در مردان مسن­تر از با سال پیش از 50% است.  (پاتولوژی پایه اختصاصی رابینز) فصل 18- ص 426- 200- ویرایش هشتم

عوامل خطرزا:

سن: مردان بالای 60 سال بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار دارند و در سن بالای 80 سال تقریبا نیمی از مردان مبتلا هستند.

عوامل ژنتیکی: چنانچه افراد درجه­ی اول فرد مل پدر یا برادر دچار سرطان پروستات باشند خطر ایجاد آن در فرد 3-2 برابر افزایش می­یابد.

عوامل هورمونی: هورمون­های استروئیدی (تسترون و سایر آندروژل­ها) که برای رشد عملکرد طبیعی مرد بالغ نقش مهمی ایفا می­کند اگر به طور غیرطبیعی افزایش پیدا کند ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می­دهند.

عوامل شیمیایی: خطر سرطان پروستات در کارگران صنایع سازل و بافندگی و باطری سازی افزایش می­یابد همچنین در شهرهایی که در معرض آلودگی هوا هستند این بیماری بیشتر است.

عوامل تغذیه­ای: سبزیجات و مواد غذایی حاوی مقادیر قابل توجه ویتامین ,c,n و نیز گوجه فرنگی (به علت ماده­ی لیکوپن) به خصوص سس گوجه فرنگی عوامل محافظتی در مقابل سرطان پروستات هستند. نقش مصرف سویا و روی و سیر کهنه در پیشگیری از سرطان پروستات به ابات رسیده است. در حالی که غذاهای حاوی چربی اشباع شده و حیوانی و گوشت قرمز و کلسیم سبب افزایش خطر ابتلا می­شوند.

بیماری­ای ماربتی: موجود بیماری­ای ماربتی مل سوزاک و مچنین داشتن شرکای جنسی متددی اتمال سرطان پروستات را افزایش می­دند. از طرفی تن تایر مکوس در ابتلا ب سرطان پروستات دارد.

عوامل دیگر: ویروس- سیگار- وازکتومی- کافئین- الکل- چاقی- (سرطان پروستات- در مردان سنگین وزن 5/2 برابر بیشتر است)

(نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان­ها- 1382)

روند زمانی:

پیدایش آزمایش SA منجر به افزایش کشف زودرس سرطان شده است. البته افزایش سرطان پروستات در سالهای اخیر را مقداری به پیدایش SA، سن کشف سرطان در حال کاش است. از طرفی بدلیل تغییر عادات غذایی شیوع این بیماری رو به افزایش است.

پیشگیری

کاهش مصرف چربی اشباع شده رژیم غذایی با کاهش خطر ابتلا می­شود همچنین افزایش مصرف حبوبات، سبزیجات یا مصرف گوجه فرنگی که دارای کیلو پن است. و نیز چای سبز و مواد حاوی ,C,A و نیز سویا و سیر کهنه بطور عمومی در پیشگیری از سرطان پروستات مور است. از طرفی داروهایی مل clcxb به طور قابل توجهی در کاهش سرعت رشد سرطان تایر داشته­اند.

تشخیص

اغلب موارد علت کشف سرطان پروستات افزایش SA و معاینه­ی مقعد با انگشت که در آن پروستات در لمس حالت سفتی دارد می­باشد. البته SA بطور کامل از غده پروستات به داخل خون ترشح می­شود ولی صرف افزایش SA دلیل ابتلا به سرطان نیست چون شرایطی دیگر مل عفونت پروستات و یا بزرگی خوش خیم پروستات نیز مراحلی جهت افزایش SA هستند بیماری ندرتا به خاطر رشد سرطان و علائم انسدادی ادراری و یا علایم تحریکی و یا خون در مایع انزال تشخیص داده می­شود تشخیص بر پایه SA و یا معاینه­ی مقعد و سپس در صورت وجود نکته غیرطبیعی نمونه برداری از پروستات با استفاده از سونوگرافی از راه مقعد می­باشد.

غربالگری

روش  غربالگری برای کشف زودرس سرطان پروستات، اندازه گیری SA و معاینه­ی مدعی است که بطور معمول برای آقایان بالای 50 سال آغاز می­شود.

تهیه می­شود که مردان بالای 40 سال سالانه مورد معاینه­ی پروستات از طریق معاینه­ی مقعد قرار گیرند و نیز در سنین بالای 50 سال سالانه آزمایش SA انجام دهند و در صورت وجود نکته غیرطبیعی اقدام به نمونه برداری از پروستات می­شود.

درمان:

1- تحت نظر گرفتن بیمار: در بیمارانی که جراحی برایشان مور و مفید نیست تجویز می­شود و رشد سرطان کند است.

2- جراحی: بهترین روش برای بیمارانی است که در مراحل اول سرطان آنها تشخیص داده می­شود و به طور کامل در پروستات در ضمایم آن خارج می­شود.

3- رادیوتراپی: از موارد سرطان پیشرفت و یا موارد عدد پس از جراحی و یا در سنین بالا که امکان جراحی وجود ندارد انجام می­شود.

4- هورمون درمانی: در موارد پیشرفته مجاری انجام می­شود که هم با تجویز داروهای ضد آندروژن و هم در موردی با جراحی برداشتن بیضه قابل انجام است.

5- روش­های دیگر: کرایوتراپی (استفاده از سرمای شدید) و یا شیمی درمانی نیز وجود دارد.

اپیدمیولوژی و کنترل بیماری بیماری­های شایع در ایران ویراست سوم- گفتار 24

طبقه بندی: علمی، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه بیست و دوم آذرماه سال 1390 توسط محمد مظفری
|تمامی حقوق این وبلاگ برای كانون سپینود محفوظ است|